Zamanınızı Orijinal Yapın

27/01/2016 Saat 0 Comments

Evlerimizde ve kişisel aksesuar olarak da kullandığımız saatler. Yıllarca modası bitmemektedir. Saatleri kol saatleri, cep saatleri, alarmlı masa saatleri, duvar saatleri vb. birçok türde çeşitlere ayırmak mümkündür. Yüzyıllar boyunca bu işlerle uğraşan devleşmiş saat markaları farklı türlerde saat modelleri piyasaya sürerek devamlılığını sağlamaktadır. Günümüzde bu markalaşmayı bozmak için imitasyon saatler üretilmeye başlanmıştır.

Orijinal saatler, farklı modellerde üretilen imitasyon saatler tarafından istilaya uğratılmaya çalışılmıştır. İmitasyon saatler kopyalama yöntemleriyle aynı teknolojiyi yakalayamamış ve görüntüde ise sadece benzetme yaparak taklit ettiği ürüne benzemeye çalışmıştır. Günümüz modası erkek ve bayan saatlerinde spor ve klasik türde saatlerle tüketicilerini desteklemiştir.

Klasik saat firmaları köklü ve üretimi çok sayıda yapılmayan, el işçiliği bulunan, kullanımı kolay ve hafif saatler üreterek müşterilerine ulaşmışlardır. Spor saat modelleri daha karışık türde işlevsel fonksiyonları bulunan, elektronik aksana sahip, dijital veriler kullanan, sporculara yarar sağlayabilecek özelliklerde saatlerin tasarımını yapmışlardır. Sportif saatler özellikleri bakımıyla genelde su geçirmez, dayanıklı, kayış aksanı sağlam, camı kolay çizilmeyen türde ürünlerle piyasada tutunurlar.

Saatle ilgilenen çok sayıda insan bazı modelleri veya markaları koleksiyonlarını yapmaktadır. Bir markanın koleksiyonunu ve modellerini biriktiren etrafınızda birçok koleksiyoncu bulunabilir. Bu kişilerin en büyük merakları koleksiyonu yaptıkları saatlerin özelliklerini, kullanılan malzemeleri ve parçalarını çok iyi bildiklerinden dolayı; orijinal saatler konusunda çok aydınlatıcı fikirler sizlere sağlayabilirler.

Piyasada tanınmış saat markaları ürünlerinin taklit edilmesini engellemek maksadıyla markalarının imzalarını ya da ürünleri için bazı malzemeleri sadece kendi firmaları üretimini sağlamaktadır. Bu özellikler orijinal saatleri, taklit markalardan ayıran en önemli teknik özelliktir. Tüketicilerin bir kısmı bu özellikleri fark edemezler. Fakat saat koleksiyoncuları takip ettikleri markaları ayrıntısıyla inceledikleri için bu özellikleri anında anlayarak ürünün imitasyon olup olmadığını size söylemektedir.

Bazı ürünlerde uzaktan bile bakıldığında imitasyon olduğu kolay anlaşılmaktadır. Değer verdiğiniz birisine ya da kendinize saat almak istiyorsanız. Bu hatıranın uzun ve kalıcı olması için orijinal saatler tercih etmeniz çok önem taşımaktadır. İmitasyon veya kaçak ürünlerden uzak durmalısınız. Marka saat satan güven duyduğunuz mağazalardan orjinal saatlerinizi almanızı tercih ederim.