Zamanın Gardiyanları

04/10/2015 Saat 0 Comments

İnsanın yaradılışıyla başladı zaman. Sonrası zamanı nesnelere dökmeye zaman geldi ve bugün ki çeşitli formları bulunan nesneler elde edildi.

Günümüzde kısaca zamanı ölçmek için kullanılan alet olarak tanımlanır. İki farklı zaman arasında bulunan farkı ölçerler. İlk olarak m.ö 4000’lerde mısırda kullanılmıştır. Güneşin her gün belirli bir düzende doğup battığını keşfeden mısırlılar bu bilgiden faydalanarak güneş saatini icat etmişlerdir. Bu saatin işleyişi ise dik duran cismin güneşin geliş açısına göre değişmesi esasına dayanıyordu. Gölge boyundan saat hesaplanıyordu. Ancak bu saatin eksik yanı güneş battıktan sonra zamanın ölçülemiyor oluşundaydı. Bu sorunu çözmek için antik mısırda kum saati icat edilmiştir. O günlerden bugüne çok farklı saat modelleri icat edilmiştir. Zamanın önemini hatırlatan en somut örneklerdir saatler.

Son dönemlerde saat yalnızca masalarda ya da duvarlarda çürümekten kurtarılmış ve aynı zamanda aksesuar olarak da kullanılmaya başlayan birçok saat modelleri üretilmiştir. Akrep ve yelkovandan oluşan bu zaman tanımayan araçlar günlük hayatta insanlara yol göstermektedir. Çünkü bir insan için zaman çok önemlidir. Sabah uyandığımız andan itibaren akşam uyuyana kadar zamanla yarışırız adeta. Hatta sabah insanları çalar saatler uyandırmıyor mu? İşte bu denli önemlidir onların hayatımızdaki yeri. Her zevke ve her amaca uygun üretilen saatler günlük hayatımızın vazgeçilmez birer parçası olmuşlardır.

Son yıllarda teknolojik alandaki gelişmeler saatleri de beraberinde götürmüşlerdir. 21. yüzyılın müthiş icatlarından biri de akıllı saatlerdir. Dünya teknolojik olarak her gün bir adım daha ilerlemekte ve teknoloji devleri her yıl ürünlerini rekabet amacıyla piyasaya sunmaya devam etmektedir. Akıllı saatler için kısa bir tanım yapmak gerekirse bir çeşit kol saati denilebilir fakat bir farklı vardır.

O da bilgisayar ile entegre edilmiş oluşudur. Klasik bir saate göre çok daha fazla özelliğe sahip olan bu akıllı zaman araçları, telefon gibi görüşme imkanı sağlamaktadır. Yani sesli kullanım özelliğine sahiptir. Aynı zamanda müzikte dinleyebilir ve kamera özelliği sayesinde fotoğraf da çekebilirsiniz. Mini kol telefonu görevi görüyor demek yerinde bir tanım olur sanırım. İnsan hayatının vazgeçilmez parçası olan saatler gitgide daha da önem kazanacağa benzemekte ve insanoğlunun hayatını kolaylaştırmaya devam etmektedir.