Zamanı Saatlere bırakın

01/01/2016 Saat 0 Comments

saatSaat milattan önce 4000 yıllarında mısırlılar tarafından zamanı ölçmek için bulunan bir alettir. Güneşin belirli zamanlarda belli yerde doğup battığını keşfeden mısırlılar Güneş saatini bulmuşlardır. Boyunlarına takılı şekilde gölgeleri takip ederek zamanı hesaplamaya çalışırlardı fakat bu saat geceleri güneş olmadığından çalışmıyordu. Buna istinaden antik mısırlılar daha sonra yapılan çalışmalar ve deneylerle su saatini bulmayı başarmıştır.

 

Saatler geçmişten günümüze birçok şekilde gelmiştir. Güneş saati, kum saati, su saati, köstekli saat, sarkaçlı saat, mekanik saat ve teknolojik saat olarak birçok çeşidi duymak mümkün fakat şu an kullanım açısından teknolojik saat dışında diğerlerinin pek işe yaradığı söylenemez.

 

Köstekli saatler ise ismini saate takılan zincirden dolayı almıştır. Zincir sayesinde cebimizde taşıyabildiğimiz ve kurmalı olarak kullandığımız günümüzde eski insanların tercih ettiği bir saat türüdür. Kum saati iki tarafı geniş ortası ince içinde belli zaman dilimini gösterecek kadar kum bulunan ve iki yönlü olarak çevrilerek kullanılan bir zaman ölçme aleti olarak 8. yy da bir papaz tarafından bulunmuştur. Sadece küçük zaman dilimlerini ölçebilir.

 

Su Saati antik mısırlılar tarafından bulunan zaman ölçü birimlerinden biridir. Çoğunlukla Hindistan ve Çin bölgelerinde kullanılmıştır. Suyun belli bi kaba damlamasından yararlanarak zamanı ölçmek mümkün olmaktadır. Günümüzde şu an hiç kullanılmamaktadır.

 

Teknolojik saatler günümüzde hepimizin kullandığı ufak yuvarlak pil ile çalışan akrep ve yelkovanı el ile ayarlanan ve hata payı yüksek saatlerdir. Teknolojik saatlerin günümüzde birçok markası modeli vardır. Aynı zamanda fiyat anlamında yüksek maliyetler uygulanarak yapılan saatlerin maalesef ki fiyatı düşürmek adına hemen hemen aynı kalitede yan sanayileri üretilmektedir. Bunları da sokak satıcılarından veya ufak saatçilerden temin etmek mümkündür. Fiyatları ortalama 5TL ile 25TL arasında değişen saatler orijinallerinden neredeyse ayırt edilemez.

 

Orijinal saat üreticileri piyasadaki rekabeti arttırmak adına her geçen gün saatlere yeni özellikler eklemektedir. Güneş ışınıyla çalışan saatler, alarmlı ve ışıklı saatler, telefonlara bağlanan ve görüşmeleri, mesajlaşmaları oradan yapabildiğimiz teknoloji harikası saatler vs. Orijinal saatlerin fiyatları model ve markalarına göre 100 TL’den başlayıp 10.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Buda sizin bütçenize ve zevkinize kalmış bir durum.