Zamanı Kendin Yakala

01/01/2016 Saat 0 Comments

ucuz saatZaman kavramı çok karmaşık bir algıdır. Zamanın akışı kişiden kişiye göre değişebilir. Kimine göre zaman hızla akıp giderken kimine göre ise bir türlü geçmek bilmemektedir. Günümüzdeki kaliteli ve markalı saat fiyatları oldukça yüksek olduğundan hangi zaman diliminde olduğunuzu öğrenmek için başkalarına sormak zorunda kalabiliyorsunuz. İşte bu duruma düşmemek için ucuz saat alıp günün hangi zamanında olduğunuzu başkalarına muhtaç kalmadan kendiniz öğrenebilirsiniz.

 

Peki, saat nedir? Kısaca, bir günlük sürenin hangi anında olduğumuzu bize gösteren alettir. Geçmişten bu güne kullanılan bir sürü saat çeşidi vardır; su saati, atom saati, elektronik saat, zemberekli saat, kum saati, sarkaçlı saat, güneş saati, köstekli saat, kronometre, mum saati, mekanik saat, ateş saati, duvar saati, kol saati, masa saati vs. İlk saat Mısırlılar tarafından bulunan güneş saatidir.

 

Saat yapımının altın kuralı, dünyadaki bütün insanların ortak bir dili gibi kesin ve net olarak anlaşılabilir olmasıdır. Kol saati yapımı için öncelikle kullanılacak olan parçalar güzelce temizlenir ve parlatılır. İlk olarak dişliler ve daha sonra burgaç kasa içerisine yerleştirilir. Burgaç herhangi bir darbe veya sarsıntı karşısında saatte meydana gelebilecek denge kaybını önlemek içindir. Dişlilerin birbirine bağlı olarak hareket etmesini sağlamak için çark içerisine yaylar yerleştirilir. Köprü adı verilen parça hareket akımının iletilmesini sağlar.

 

Her parçanın kendine özel yağı bulunur ve parçalar monte edildikten sonra mutlaka hemen yağlanması gerekir. Elde edilen bu sistem, içinde burgacın da olduğu daha büyük bir çerçeve içine yerleştirilir. Ancak bu işi yapmadan önce sistemin içerisindeki parçalar çıkarılarak köprü tabakasının üstünde dairesel bir mekanizme meydana getirilir. Saatin kaç olduğunu öğrenebilmek için, üzerinde sayıların bulunduğu çarklar kadrana monte edilir. Zaman akımını başlatmak için yeniden ince bir çerçeve içine ince vidalar yardımı ile parçalar takılır ve pil yerleştirilir. En son olarak ise saatin üzeri cam ile kaplanır.

 

Saat bazen hangi zaman diliminde olduğumuzu öğrenmek için, bazen ise giydiğimiz kıyafete göre aksesuar amaçlı olarak da kullanılabilir. Siz de bir tane pahalı saat almak yerine birçok ucuz saat alarak değişik değişik takabilirsiniz.