Zaman Kavramı

 

 

İnsanlar zaman kavramını bilebilmek için yanın da kol saati taşırlar. Öncelikle saat nedir ona bakmak gerekir. Bir günlük sürenin yirmi dörtte birine eşit altmış dakikalık zaman dilimi, zaman parçası ve günün hangi anı olduğunu gösteren alete saat denmektedir. Saat kimi zaman zamanı gösteren bir motor kimi zaman ise şık bir takıdır. Esas nedeni ise zamanı göstermesidir.

 

Saatin tarihçesine ise gelindiğin de ise 1524’te Alman kilit ustası Peter Henlien tarihte bilinen ilk kurmalı saati üretmiştir. Kurmalı saatler yayları gevşedikçe zamanı göstermemeye başlıyordu ama onların sayesin de taşınabilir saat üretilmeye başlanmıştır. 1656’da ilk sarkaçlı saat üretilmiştir. Sarkaç mantığını ise Galileo bulmuştur. 1952′ de ise ilk kurulmayan saat üretilmiştir. Bu saatler pil denen mucize sayesin de çalışmaktadır. 1952’den günümüze hala bu saatler kullanılmaktadır.

 

Gün içerisinde insanlar saatin kaç olduğunu bilebilmek için yanında taşınır kol saati taşırlar. Saat aynı zaman da erkeklerin de tek aksesuarıdır. Erkeklerin kadınlar gibi giyecek ya da takacak pek şık eşyası yoktur. Ama saat bunun dışında kalmaktadır. Erkekler taktıkları bu saatler ile de gösterişten uzak genel de kendilerine bir şekil versin diye takarlar.

 

Türkiye’de saat markalarına baktığımız zaman birçok saat markası türemiştir. Bu saatlerin çokluğu insanları hangi saati alma da tereddüt içerisinde bırakmıştır. Yalnız pierre cardin saat üretimi ile bir patlama gerçekleştirmiştir. Bu patlama bu saatlerin sağlam ve güvenilir olmasından kaynaklanmaktadır. Erkelerin de çok beğendiği bu saatler sadece Türkiye’de değil Dünya’ya da yayılmıştır. Dünya’ya yayılmasından da anlaşılacağı üzere çok tutulmuştur. Bu saat firması ise kalitesinden taviz vermemiş hep aynı kalitede saatler üretmiştir.

 

Kendini saatte kanıtlamış olan pierre cardin saat tıpkı elbise de olduğu gibi son yıllar da saatlerde de bir ilki başarmıştır ve saatte en üst sıralarda yer almıştır. Bu saatlerin tutulmasının en büyük nedeni ise çok kaliteli ve sağlam olmasıdır. Ayrıca bu saatler piyasaya göre de fiyatlarının ucuz olmasından dolayı da çok tutulmaktadır. Bu saatlerin her türlü rengi de bulunmakta insanlar kendi zevklerine göre saati çok çabuk bulabilmektedir.