Saatlerin Günlük Yaşantıdaki Önemi

04/10/2015 Saat 0 Comments

Saat geçmişten günümüze zamanı daha verimli olarak kullanabilmek amacıyla geliştirilmiş bir alettir. En kısa tanımıyla zamanı gösteren mekanik veya elektronik cihaz olarak tanımlanmaktadır. Çok muntazam bir mekanizma ile çalışan saat yıllar içinde kendisini çok geliştirmiştir. Saat yüzyıllar önce mısırlılar tarafından zamanı daha verimli kullanabilmek amacıyla geliştirilmiş bir araçtır. Ve o yıllardan bu yıllara kadar kendisini oldukça geliştirmiştir.

Yıllar içinde saatin çok farklı formları üretilmiştir. Çalışma prensiplerine göre çok farklı çeşitleri vardır. Genel olarak kurma mekanizması ağırlıklı, sarkaçlı ve zemberekli mekanik saatler, elektrikli saatler, elektronik saatler olarak üç sınıftır. Zaman içinde saat sektörü çok gelişmiştir ve çok çeşitli saatler üretilmiştir. Duvar saatleri, masa saatleri, kol saatleri gibi pek çok türde pek çok kullanım alanına sahip saatler üretilmiştir. Seri üretime geçmesi sebebiyle birçok saat markaları türemiştir.

Üretimin artması neticesinde piyasada kaliteli ve kalitesiz pek çok ürün bulunmaktadır. O yüzden saat markaları çok önem kazanmıştır. Zaman insanlar için çok önemlidir ve yapılacak tek bir hata tüm günün heba olmasına sebep olabilir. Bu sebeple kaliteli saat seçimi çok önemlidir. Güzel bir örnek verecek olursak; Sabah erkenden kalkıp işe gitmeniz gerekiyor ve akşamdan alarmı kurdunuz diyelim. Huzur ve güven içinde yatağa yattınız ve uykuya daldınız. Sabah uyandığınızda fark ediyorsunuz ki alarm çalmamış ve işe geç kalmışsınız. Bu durumu iş hayatınızda yarattığı prestij kaybını bir düşünün. Bu verilebilecek en basit örneklerden birisidir. Saatin hayatımızdaki önemi daha pek çok örnek ile verilebilir.

Son dönemde saat konusunda insanlık oldukça ileriye gitmiştir. Geliştirilen elektronik quartz saatleri ile teknolojide doruk noktasına ulaşmıştır. İki çeşit quartz saat mevcuttur. Birincisinde quest alternatif akım üretir. Bu akım motorun hareketinden dolayı çok kullanılmaz. İkincisi ise hareketli hiçbir kısım bulundurmamaktadır. Kuartz saatlerin en önemli özelliği çok az enerjiyle çalışıyor oluşlarındadır. Yine en önemli özelliklerinden birisi hassasiyetin binler mertebesinde olmasıdır. Yani güneş enerjisini depo çalışan kuartz saatler icat edilmiştir. Senede bir dakika bile hata vermeyen bu saatler tercih sebebidir.