Saat Ve Moda

04/10/2015 Saat 0 Comments

Tarihi bundan 200 yıl öncesine dayanan kol saatleri, tahmin edilebileceği gibi sadece zamanı öğrenmek için tasarlanmıştı. Ancak daha o dönemlerde bile bir sınıf, prestij göstergesi olmayı başarmıştır. Günümüzde ise, giyimimizi tamamladığımız, tarzımızı gösterdiğimiz en önemli aksesuarlardan. Özellikle erkekler çok fazla aksesuar kullanmadıkları için saat çok önemli bir parçadır.

Son 15-20 yıldır hepimiz cep telefonu kullandığımız için saat zaman gösteren bir eşya olma özelliğini kaybederek tamamen aksesuara dönüştü. Artık şık bir saatiniz yoksa kombininiz kesinlikle tamamlanmış sayılmaz. Şimdi tarza göre kullanılması gereken saatleri ele alalım. Eğer spor bir tarzınız varsa,

Canlı renkleri tercih edin. Spor enerji ve hareketi anımsatır. Canlı renkler de enerji verdiği için saatinizle kendinizi iyi ifade etmiş olursunuz. Büyük saatler kullanın. Büyüklük göze batarak dikkat çeker. Spor ve günlük giyimin amacı, klasik giyim gibi kusursuz uyumu yakalamak değil, rahatlığa ulaşmaktır. Kolay görülebilirliği saatin konforunu yansıttığı için büyük saatler, spor tarza kolayca uyum sağlar.

Metal kayış kullanmayın. Zaman zaman trend olup tekrar trend dışına çıksa da, genel olarak spor saatlerde metal kayış tercih etmeyin. Metal ağırdır, sporsa hafif.

Klasik giyindiyseniz,

Giyiminizin rengine göre saatinizle kendinizi tamamlayın. Kombininizi çok fazla bozmayacaksa koyu renkler kullanmanız daha uygun olacaktır. Klasik ağırdır, ağır renkler yakışır.

Kare ve dikdörtgen biçimli saatler daha statik, durağan bir imaj verir. Klasikte hareket değil denge vardır. Bu yüzden kare ya da dikdörtgen gibi simetrik şekiller, giyiminizdeki uyum ve dengeyi saatinizle de yansıtmanızı sağlar.

Çok fazla büyük ya da küçük saatler kullanmayın. Klasik kusursuzu arar. Her şeyin bir diğeriyle uyumlu olması gerektiği gibi, saat de bu uyum içinde bir ahenk yaratmalıdır. Normalde saat kullanmayı sevmiyorsanız bile klasik giyimlerinizde saat kullanmaya özen gösterin. Bir takım güzel bir kol saatiyle tamamlanmazsa asla yeterince şık değildir.

Metal ya da deri kayışlar kullanın. Klasiğin ağırlığını saatinize de yansıtın. Kesinlikle düşük kalitede bir saat kullanmayın. Spor giyimde rahatsız etmese de klasik giyimde kalitesiz duruş direkt dikkat çeker. Her zaman klasik giyinilmediği için birden çok saat kullanacağınıza sadece bir tane kullanıp kaliteli saat kullanın. Eğer tek saat kullanacaksanız da, her şeye uyması için siyah saat kullanmak yerinde olacaktır.