Saat Dünyasına Girin

28/12/2015 Saat 0 Comments

saatİnsanlar hayatları boyunca zamanı hesaplamanın yollarını aramışlardır. Eskiden güneşin doğuşu batışı ve gölge boyları ile tahmini saat hesaplamaları yapılmaktaydı. Bu şekilde ilerleyerek devam etmiştir. Zamanla bu hesaplamalar yeterli olmadığı için 14 yy. da kum saatleri icat edilmiştir. 10. yy da ise ilk mekanizmalı saat icat edilmiştir. Mekanizmalı saatin icadından sonra saatler günümüze gelene kadar sürekli geliştirilmiş ve yenilenmiştir.

 

Saat insanların zamanı bilmesi zamanı iyi değerlendirmesi ve hayatlarını ona göre planlaması için çok önemli bir araç olarak kullanılmıştır. Öyle ki duvar saatleri, masa saatleri, radyolarımızda televizyonlarımızda, telefonlarımızda ve kol saati olarak hayatımızda yer edinmiştir. Saat hayatımızın her anında söylemlerimizde bile sürekli olarak yer almıştır. Peki, saatin bu denli hayatımızda var olmasının sebebi nedir?

 

Saat olmasa insanlar hiçbir işlerini düzenli olarak yerine getiremezler, işlerine, okullarına ve randevularına yetişemezler bu yüzden saat bizim için bu kadar önemlidir. Saatin olmadığı bir gün yaşadığınızı düşünsenize herhalde bütün işlerinize ya geç kalacak yada çok erken gidecektiniz. Buda hayatı olumsuz yönde etkileyecekti. Bunu birde tüm topluma uyguladığınızı düşünün ne denli büyük bir kaos ortamı olacağını düşünebilirsiniz umarım.

 

Saat günümüzde zaman aracı olarak kullanmakla kalmıyor, Aynı zamanda insanlar saati bir aksesuar bir şıklık aracı olarak kullanmaktalar. Bir saat mağazasına gidip baktığınızda çok farklı fiyatlarda ve modellerde saatler görebilirsiniz. Saat toplumumuzda artık bir güç gösterisi, zenginlik aracı olarak da kullanılmaktadır. İnsanlar ünlü tasarımcıların saatlerine on binlerce dolar ödeyip kollarına takmakta ve bunu sergilemek için ellerinden geleni yapmaktalar.

 

Her bütçeye göre saat bulmakta mümkün tabi ki en ucuzundan en pahalısına; saat hayatımızda geniş bir yer tutmaktadır. Ekonomik güç göstergesi ve kıyafetleri tamamlayan bir aksesuar olarak kullanılan saat günümüzde hayatın vazgeçilmezleri arasında yerini almaktadır. Bu kadar geniş yelpazeye sahip olan bir sektör de sürekli kendini yenilemek insanların ihtiyaçlarını karşılayacak yeni tasarım modeller çıkarmaya çalışmaktadır. Piyasada tutunmak için her zaman daha iyiye ve daha güzele ulaşmak için çalışmakta ve üretmekteler. Toplum olarak saati benimsemiş sürekli en iyisini almak isteyen bir yapıya sahibiz