Orijinal Saati Ayırt Edebilme Yöntemleri

20/09/2015 Saat 0 Comments
orjinal saat

orjinal saat

Saat teknolojisi ve trendleri arttıkça, sahte saat üretimi de çok yaygınlaşmıştır. Özellikle e-ticaret sitelerin yaygınlaşmasını fırsat bilen sahte saat üreticileri, kullanıcıların saati önceden görememesini fırsata çevirerek, birçok insanı mağdur etmektedir.

Dolandırılarak sahte saat alanlar kadar saati takı gibi görüp, kasıtlı olarak sahte saat kullananlar da mevcut. Bu gibi durumlarda kullanıcının tercihine de kalsa, orijinal saatler birçok yönüyle farklı avantajlar sunmaktadır. Saati uzun bir süre boyunca kullanmak isteyenler, saatin aksama yapmamasına, kayışının şık ve sağlam olmasına, paslanmamasına önem vermektedir ki, bu özellikler de orijinal saatlerde bulunmaktadır.

Saatin orijinal olduğunu anlamak için ipuçları

Fiyat: Orijinal saat ve sahte saati birbirinden ayırmak için en basit ve en etkili yöntemdir. Alacağınız saatin modelini kesinlikle başka mağaza ve internet sitelerinden de araştırın. Eğer aynı model arasında çok büyük fiyat farkları varsa, alacağınız saatin sahte olabilme ihtimali çok yüksektir. İndirimle o fiyatta görünüyorsa da, sitedeki diğer indirimli fiyatları incelemekte fayda var. Bütün saatler indirimli görünüyorsa o indirime de inanmamakta fayda var.

 

Mağaza: Saati alacağınız mağazadan etrafınızda alışveriş yapmış insanları araştırın. Daha önce oradan alışveriş yapmış ve memnun kalmış kişiler varsa oraya güvenebilirsiniz. Eğer etrafınızda öyle bir tanıdık göremediyseniz, sertifikaları olup olmadığına dikkat edin, dükkânın görünümünden ipucu elde etmeye çalışın.

 

Logo: Saatin logosunu dikkatle inceleyin. Orijinal saatlerin logosundan farkları olup olmadığına dikkat edin. Renkte ton farkı bile olsa, saatin sahte olabilme ihtimali yüksektir.

 

Garanti Belgesi: Orijinal saatlerin her zaman garantisi vardır. Firmanın saatlerinde garanti olup olmamasından orijinal mi yoksa sahte mi saat sattığını anlayabilirsiniz. Ayrıca garanti belgesinin de sahte olmadığını anlamak için garanti belgesi üzerindeki saat model numarasıyla saatin üzerindeki saat model numarasının birbirini tutup tutmadığını inceleyebilirsiniz.

 

Saatin Fonksiyonları: Orijinal saatlerde alarm, takvim gibi özelliklerin hepsi çalışır. Ancak sahte saatlerde bu gibi özellikler var gibi görünüyor olsa da çoğu zaman işlevsizdir. Bu yüzen saat alacağınız zaman kesinlikle alarmını kurarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
Kayış Kalitesi: Kayışın duruşuna dikkat ederek de saatin orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Orijinal saat kayışı her zaman karşıdan kalitesiyle kendini gösterir.