Herşeyin İlacı Zaman

20/09/2015 Saat 0 Comments

Dünya üzerinde her şeyin bir zamanı bulunmaktadır. Değişken kavramların içerisinde belirlenmiş bir ölçü birimi olarak karşımıza çıkar zaman. Sayılar, ölçüler bunlar tamamen sınırsız ihtiyaçlarının bir sınıra bağlanması bir ölçü ile ifade edilebilmesi için matematik ve benzeri ölçüler doğmuştur. Fakat dünya üzerinde tek gerçek ölçü birimi zamandır. Yaşamın doğuşundan itibaren her şeyin bir başlangıcı ve bir sonu bulunmaktadır. Yaşam dair her şeyin bir zaman ölçüsü bulunmaktadır.

Geçmiş zamanlardan belli bakıldığı zaman insanlar hayatı bir düzene koymak adına zaman kavramıyla birlikte hayata bir çeki düzen vermek adına saati bulmuşlardır. Saati ilk defa M.O. 4000 yılı civarında Mısır’ da kullanılmaya başlamıştır. Mısır insanları Güneş’ in her gün belli ölçüler eşliğinde doğup battığını bulmuşlar. Bu bilgilerin eşliğinde güneş saatini icat etmeyi başarmışlardır.

Günümüzde insanların kullandığı birçok saat çeşidi ve markası bulunmaktadır. Bu markalar çeşitli kalitelerde saatler üretmektedir. Kullanılan markalar arasında geniş bir yere sahip olan casio saat insanlar için hayat koşullarına elverişli saatler üretmektedir. Bu saatlerin kullanım yerlerine ve yaşam koşullarına göre teknolojiler kullanılmaktadır.

 

Mısırlıların icat ettiği bu saat çeşidi ile günleri takip edebiliyorlardı. Bu saatten dik duran bir cismin güneşin geldiği açıya göre oluşturduğu gölgenin boyuna bakılarak güneşten faydalanılıp saat hesaplanıyordu. Fakat bu saat modelinin sorunlu olan bir kısmı bulunmaktaydı. Geceleri güneş olmadan saati hesaplamak mümkün olmuyordu.

Bu yüzden Mısırlılar güneşin olmadığı zamanları da hesaplaya bilmek için kum ve su saatini bulmuşlardır. Zaman ve teknolojinin ilerlemesiyle birçok çeşitte yeni saatler üretildi bunlar içinde en az yanılma payı olan saat atom saatidir. Tahmini 3 milyon yıl içerisinde sadece bir saniye yanılma payı ihtimali vardır.

 

Kullandığınız saatler içinde geniş bir piyasa yapısına sahip olan casio saat ile birlikte zamanı artık kendiniz nerde hangi zamanda saat kaçta olduğunu artık tamamen nerde olursanız olun kendiniz bileceksiniz. Zamanınızı artık başka kişilerin zamanından algılamadan kendi zaman diliminizde yaşayabilirsiniz yapmanız gereken tek şey kendi zamanınızda yaşamaktır.