Bir Aksesuardan Daha Öte: Saatler

04/10/2015 Saat 0 Comments

Günümüzde en önemli aksesuarlardan birini şık saatler oluşturmaktadır. Zaman konusunda yardımcılığının yanı sıra, tarz niteliği de taşıyan saatler, farklı modeller ve renklerde kişiliğinizi yansıtmaktadır. Dünyanın pek çok önde gelen markası, saatlerde yaratıcılığı ön plana koyarken, tüketicilere uygun tasarımlarla hizmetler vermektedir. Elbette buna bağlı olarak saatlerin fiyatları da, markası ve tasarımına bağlı olarak değişmektedir. Şık ve renkli tasarıma sahip saatlere, özellikle sportif insanlar özen gösterirken, daha klasik ve çelik tasarımlı saatler ise daha ciddi ve ağırbaşlı insanların, özellikle iş hayatlarında kullandığı aksesuarlar olarak değer kazanmaktadır.

Dünya üzerinde pek çok marka, saat tasarımlarına ciddi şekilde önem vermektedir. Günümüz piyasasında saat fiyatları, üretimine ve özelliklerine göre ciddi dalgalanmalar gösterirken, şüphesiz bu dalgalanmaların sebebinde saatlerin hitap ettiği kesimin niteliği önemli rol oynamaktadır. Standart orjinal saatler, günümüzde yaklaşık olarak 100 ile 500 lira arasında değişmeler yaşarken, üst düzey lüks saatler ise pahasıyla, onlarca milyara kadar uzanabilmektedir. Kimi insanın kolunda tarzını yansıttığı bir araç olarak, kimininse tamamen zamanı öğrenme amacıyla kolunda gezdirdiği saatlerin pahası, malzemelerin yanı sıra tasarımına da bağlı olarak değişir.

Ünlü saat markalarından biri olan İsviçre’nin Swatch firması, gerçekleştirdiği ar-ge çalışmalarıyla hitap ettiği kesimlerin hangi tarzda saatler takmak istediğini belirleyerek, o kesimlere özel olarak farklı modeller üretmiştir. Örneğin, genç kızlara hitap eden firma, tasarımında açık renk tonlarını kullanarak enerjik bir saat imajı vermiş, kordonlarına eklediği sade dikişler ile de abartıdan uzak, sportif bir tasarımını beğeniye sunmuştur. Buna bağlı olarak, yoğun ilgi gösterilen bu tasarımın, beklenildiği üzere sahiplerinin çoğunun genç kızlar olması da araştırmaların ne denli doğru sonuçlar ortaya koyduğunu göstermiştir.

İsviçre ve İtalya firmalarının özellikle saat tasarımlarında kıyasıya rekabete giriştiği Avrupa’da, saat fiyatları malzemenin niteliği ve üreticisinin standartlarına göre belirlenmiş ve Avrupa pazarına sunulmuştur. Avrupa’da genç nüfusun artmasıyla beraber sportif saatlere ilgi oldukça artarken, açık tonda renkler gençliğin enerjisini yansıtmış, buna bağlı olarak da özel tasarım saatler ortaya çıkmıştır. Her bütçeye uygun olarak tasarlanan saatler pazara sunulurken, her kitleye hitap etmesine öncelik verilmiştir.